Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Slovenia (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Vitamins & Supplements
  3. Vitamins
  4. Vitamin K

Vitamin K

(83 products)
  • Vitamin A
  • Vitamin B
  • Vitamin C
  • Vitamin D
  • Vitamin E
  • Vitamin K
  • Multivitamins
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • vitamins, minerals, probiotics and skin care for autumn



    Check Now
  • Ostrovit Vitamin D3 + K2 - 90 Tablets Ostrovit Vitamin D3 + K2 - 90 Tablets
    10% off

    Ostrovit

    Ostrovit Vitamin D3 + K2 - 90 Tablets

    35 reviews
    Sale price €2.78 Regular price €3.09
    Unit price€0.03 each
    View details
  • Dr. Jacob's Vitamin D3+K2 FORTE, drops - 20 ml Dr. Jacob's Vitamin D3+K2 FORTE, drops - 20 ml Dr. Jacob's Vitamin D3+K2 FORTE, drops - 20 ml Dr. Jacob's Vitamin D3+K2 FORTE, drops - 20 ml Dr. Jacob's Vitamin D3+K2 FORTE, drops - 20 ml Dr. Jacob's Vitamin D3+K2 FORTE, drops - 20 ml Dr. Jacob's Vitamin D3+K2 FORTE, drops - 20 ml Dr. Jacob's Vitamin D3+K2 FORTE, drops - 20 ml Dr. Jacob's Vitamin D3+K2 FORTE, drops - 20 ml

    Dr. Jacob's

    Dr. Jacob's Vitamin D3+K2 FORTE, drops - 20 ml

    36 reviews
    Regular price €25.59
    Unit price€127.95 /100ml
    View details
  • Now Foods Vitamin D-3 & K-2 - 120 Capsules Now Foods Vitamin D-3 & K-2 - 120 Capsules

    Now Foods

    Now Foods Vitamin D-3 & K-2 - 120 Capsules

    7 reviews
    Regular price €10.39
    Unit price€0.09 each
    View details
  • Now Foods Vitamin K2 MK-7 100 mcg - 120 Veg Capsules Now Foods Vitamin K2 MK-7 100 mcg - 120 Veg Capsules Now Foods Vitamin K2 MK-7 100 mcg - 120 Veg Capsules

    Now Foods

    Now Foods Vitamin K2 MK-7 100 mcg - 120 Veg Capsules

    9 reviews
    Regular price €28.09
    Unit price€0.23 each
    View details
  • Now Foods Mega D-3 & MK-7 - 60 Veg Capsules Now Foods Mega D-3 & MK-7 - 60 Veg Capsules Now Foods Mega D-3 & MK-7 - 60 Veg Capsules
    Sold out

    Now Foods

    Now Foods Mega D-3 & MK-7 - 60 Veg Capsules

    15 reviews
    Regular price €16.29
    Unit price€0.27 each
    View details
  • Formeds Bicaps K2 D3 Max - 60 Capsules

    Formeds

    Formeds Bicaps K2 D3 Max - 60 Capsules

    14 reviews
    Regular price €21.99
    Unit price€0.37 each
    View details
  • Dr. Jacob's Vitamin D3+K2, Drops - 20 ml Dr. Jacob's Vitamin D3+K2, drops - 20 ml Dr. Jacob's Vitamin D3+K2, drops - 20 ml

    Dr. Jacob's

    Dr. Jacob's Vitamin D3+K2, Drops - 20 ml

    15 reviews
    Regular price €18.99
    Unit price€94.95 /100ml
    View details
  • Healthy Origins Vitamin K2 as MK-7 100 mcg - 180 Softgels Healthy Origins Vitamin K2 as MK-7 100 mcg - 180 Softgels Healthy Origins Vitamin K2 as MK-7 100 mcg - 180 Softgels

    Healthy Origins

    Healthy Origins Vitamin K2 as MK-7 100 mcg - 180 Softgels

    19 reviews
    Regular price €40.29
    Unit price€0.22 each
    View details
  • Now Foods Vitamin K2 MK-7 100 mcg - 60 Veg Capsules Now Foods Vitamin K2 MK-7 100 mcg - 60 Veg Capsules Now Foods Vitamin K2 MK-7 100 mcg - 60 Veg Capsules

    Now Foods

    Now Foods Vitamin K2 MK-7 100 mcg - 60 Veg Capsules

    8 reviews
    Regular price €13.19
    Unit price€0.22 each
    View details
  • Now Foods Mega D3 4000 IU & MK-7 180 mcg - 60 Capsules

    Now Foods

    Now Foods Mega D3 4000 IU & MK-7 180 mcg - 60 Capsules

    9 reviews
    Regular price €15.99
    Unit price€0.27 each
    View details
  • Aliness Vitamin K2 Mono FORTE MK-7 200 mcg - 60 Capsules Aliness Vitamin K2 Mono FORTE MK-7 200 mcg - 60 Capsules Aliness Vitamin K2 Mono FORTE MK-7 200 mcg - 60 Capsules

    Aliness

    Aliness Vitamin K2 Mono FORTE MK-7 200 mcg - 60 Capsules

    6 reviews
    Regular price €13.49
    Unit price€0.22 each
    View details
  • Swanson Vitamin K2 100 mcg - 30 Softgels Swanson Vitamin K2 100 mcg - 30 Softgels Swanson Vitamin K2 100 mcg - 30 Softgels Swanson Vitamin K2 100 mcg - 30 Softgels

    Swanson

    Swanson Vitamin K2 100 mcg - 30 Softgels

    11 reviews
    Regular price €6.09
    Unit price€0.20 each
    View details
  • Progress Labs Vitamin K2 Vita-MK7 200 mcg - 120 Capsules Progress Labs Vitamin K2 Vita-MK7 200 mcg - 120 Capsules
    Sold out

    Progress Labs

    Progress Labs Vitamin K2 Vita-MK7 200 mcg - 120 Capsules

    7 reviews
    Regular price €14.19
    Unit price€0.12 each
    View details
  • Progress Labs Vitamin K2 MK-7 from Natto 100 mcg - 120 Tablets Progress Labs Vitamin K2 MK-7 from Natto 100 mcg - 120 Tablets Progress Labs Vitamin K2 MK-7 from Natto 100 mcg - 120 Tablets Progress Labs Vitamin K2 MK-7 from Natto 100 mcg - 120 Tablets

    Progress Labs

    Progress Labs Vitamin K2 MK-7 from Natto 100 mcg - 120 Tablets

    6 reviews
    Regular price €6.39
    Unit price€0.05 each
    View details
  • Aura Herbals Vitamin K2 MK-7 drops - 30 ml Aura Herbals Vitamin K2 MK-7 drops - 30 ml Aura Herbals Vitamin K2 MK-7 drops - 30 ml Aura Herbals Vitamin K2 MK-7 drops - 30 ml Aura Herbals Vitamin K2 MK-7 drops - 30 ml Aura Herbals Vitamin K2 MK-7 drops - 30 ml Aura Herbals Vitamin K2 MK-7 drops - 30 ml

    Aura Herbals

    Aura Herbals Vitamin K2 MK-7 drops - 30 ml

    3 reviews
    Regular price €8.69
    Unit price€289.67 /L
    View details
  • Aliness Vitamin K2 FORTE MK-7 200 µg with Natto D3 - 60 Capsules Aliness Vitamin K2 FORTE MK-7 200 µg with Natto D3 - 60 Capsules

    Aliness

    Aliness Vitamin K2 FORTE MK-7 200 µg with Natto D3 - 60 Capsules

    6 reviews
    Regular price €14.79
    Unit price€0.25 each
    View details
  • Swanson Vitamin K2 50 mcg - 30 Softgels Swanson Vitamin K2 50 mcg - 30 Softgels Swanson Vitamin K2 50 mcg - 30 Softgels Swanson Vitamin K2 50 mcg - 30 Softgels

    Swanson

    Swanson Vitamin K2 50 mcg - 30 Softgels

    5 reviews
    Regular price €3.59
    Unit price€0.12 each
    View details
  • Biowen Vitamin D3+K2 Forte 12000 - 60 Capsules Biowen Vitamin D3+K2 Forte 12000 - 60 Capsules

    Biowen

    Biowen Vitamin D3+K2 Forte 12000 - 60 Capsules

    5 reviews
    Regular price €16.79
    Unit price€0.28 each
    View details
  • Swanson Vitamin K2 200 mcg - 30 Softgels Swanson Vitamin K2 200 mcg - 30 Softgels Swanson Vitamin K2 200 mcg - 30 Softgels Swanson Vitamin K2 200 mcg - 30 Softgels

    Swanson

    Swanson Vitamin K2 200 mcg - 30 Softgels

    3 reviews
    Regular price €10.49
    Unit price€0.35 each
    View details
  • Biowen Vitamin D3 + K2mK7 - 90 Capsules Biowen Vitamin D3 + K2mK7 - 90 Capsules
    Sold out

    Biowen

    Biowen Vitamin D3 + K2mK7 - 90 Capsules

    2 reviews
    Regular price €17.99
    Unit price€0.20 each
    View details
  • Progress Labs Vitamin K2 MK-7 FORTE, drops - 30 ml Progress Labs Vitamin K2 MK-7 FORTE, drops - 30 ml
    Sold out

    Progress Labs

    Progress Labs Vitamin K2 MK-7 FORTE, drops - 30 ml

    2 reviews
    Regular price €10.29
    Unit price€3.43 /10ml
    View details
  • Solgar Vitamin K2 MK-7 100 mcg - 50 Veg Capsules Solgar Vitamin K2 MK-7 100 mcg - 50 Veg Capsules Solgar Vitamin K2 MK-7 100 mcg - 50 Veg Capsules Solgar Vitamin K2 MK-7 100 mcg - 50 Veg Capsules Solgar Vitamin K2 MK-7 100 mcg - 50 Veg Capsules

    Solgar

    Solgar Vitamin K2 MK-7 100 mcg - 50 Veg Capsules

    4 reviews
    Regular price €21.39
    Unit price€0.43 each
    View details
  • Osavi Vitamin D3 + K2, 4000 IU + 150 mcg - 120 Capsules Osavi Vitamin D3 + K2, 4000 IU + 150 mcg - 120 Capsules Osavi Vitamin D3 + K2, 4000 IU + 150 mcg - 120 Capsules

    Osavi

    Osavi Vitamin D3 + K2, 4000 IU + 150 mcg - 120 Capsules

    4 reviews
    Regular price €18.09
    Unit price€0.15 each
    View details
  • Previous
  • Page 1 / 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Next

Vitamin K: A Crucial Nutrient for Blood Clotting and Beyond

Vitamin K's importance extends far beyond its well-known role in blood coagulation. This essential nutrient affects various tissues throughout the body, playing a vital part in maintaining overall health. Despite its significance, public awareness about Vitamin K remains limited. Let's explore how Vitamin K impacts the human body and who may be at risk of deficiency.

Characteristics, Properties, and Uses of Vitamin K

Vitamin K refers to a group of structurally similar fat-soluble compounds. There are two primary forms:

  • Vitamin K1 (phylloquinone): Derived from plant sources
  • Vitamin K2 (menaquinone): Found in animal products and fermented foods

The body typically retains only 30-40% of the Vitamin K consumed. While small amounts circulate in the blood and are distributed throughout the body (including the brain, heart, pancreas, and bones), the liver is the primary storage site, albeit in limited quantities.

Dietary Sources of Vitamin K

Vitamin K can be found in various foods, including:

  • Vegetable oils (sunflower, rapeseed)
  • Green vegetables (spinach, asparagus, broccoli, Brussels sprouts)
  • Nuts
  • Fruits (kiwi, blackberries, blueberries, pomegranate, grapes)
  • Cereals
  • Dairy products (cheese, milk, kefir)
  • Eggs
  • Meat (especially beef liver, poultry)
  • Fish

Effects of Vitamin K on the Body

Research has revealed that Vitamin K is essential for numerous physiological processes:

  • Metabolism of blood vessels and bone tissue
  • Cell growth and apoptosis
  • Prevention of vascular calcification
  • Calcification of soft tissues
  • Maintenance of calcium balance
  • Cell adhesion process

Vitamin K is particularly crucial for individuals at risk of cardiovascular disease.

Importance of Vitamin K for Newborns, Infants, and Children

Vitamin K plays a critical role in protecting newborns from bleeding disorders caused by deficiency. These conditions often affect infants under three months old and manifest in two stages:

  1. The initial phase occurs rapidly, typically 3-5 days after birth, with symptoms including bleeding from the gastrointestinal tract, mucous membranes, umbilical region, and skin.
  2. The latter stage (2-12 weeks of age) primarily leads to intracranial hemorrhage, which has a high fatality rate.

Early symptoms of life-threatening bleeding may include:

  • Chronic diarrhea and vomiting
  • Prolonged jaundice
  • Insufficient (or no) weight gain
  • Minor/moderate bleeding (from the navel, mucous membranes, digestive tract)

Timely Vitamin K supplementation can eliminate the risk of these conditions. For older children and adolescents, Vitamin K serves the same functions as in adults but is even more crucial due to rapid growth and development.

Vitamin K Deficiency: Symptoms and Risk Factors

Vitamin K deficiency can lead to serious health consequences, including increased risks of osteoporosis, atherosclerosis, and neurodegenerative diseases. Common symptoms include:

  • Bleeding from mucous membranes
  • Prolonged blood clotting time
  • Susceptibility to bruising
  • Hematuria
  • Increased wound healing time

Individuals at Higher Risk of Vitamin K Deficiency

While Vitamin K deficiency can affect anyone, certain factors increase the risk:

  • Gastrointestinal disorders affecting absorption (Crohn's disease, celiac disease, chronic pancreatitis)
  • Medications interfering with Vitamin K absorption (antacids, blood thinners, salicylic acid derivatives, cholesterol-lowering agents)
  • Long-term antibiotic therapy
  • Malnutrition

Contraindications and Precautions

Although Vitamin K is generally considered safe, it can interact unfavorably with certain medications, particularly anticoagulants:

  • Warfarin, thioclomarol
  • Agents used in thromboembolic disorder prevention and treatment (e.g., fenprocoumon, acenocoumarol)

Caution is advised when using Vitamin K supplements for individuals with hereditary hypoprothrombinemia, renal impairment, excessive anticoagulation due to heparins, or hypersensitivity to Vitamin K.

Understanding the importance of Vitamin K and maintaining adequate levels through diet or supplementation can significantly contribute to overall health and well-being, particularly in blood clotting, bone health, and cardiovascular function.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Slovenia (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart